Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Vibia Sabina

Ekleyen: Özcan Ateş RSS kaynağına abone ol | 07 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  


Vibia Sabina Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Hadrian'ın karısı ve kuzeni. 86 yılı civarında, İmparator Trajan'ın yeğeni Salonina Matidia ve Konsül derecesinden Lucius Vibius Sabinus'un kızı olarak doğdu.

Sabina, büyükannesi, annesi ve kız kardeşi Matidia Minor ve üvey kızkardeşleri gibi Trajan ve karısı Pompeia Plotina'nın evinde onların himayesinde büyüdü.

100 yılında İmparatoriçe Pompeia Plotina'nın ricasıyla, 117 yılında büyük amcası Trajan'ın yerine geçecek olan Hadrian'la evlendi.

Sabina'nın annesi de Hadrian'a düşkündü ve kızıyla evlenmesine izin verdi. Çocukları olmadı ve mutsuz bir evlilik yaptılar. Sabina güçlü ve özgür tabiatlıydı, inançları evlilikte imparatorla pek uyuşmadı. Sabina, Hadrian'ın köle oğlanlarından biriyle ilişki yaşadı.

128'de Augusta ünvanıyla ödüllendirildi. 136 ya da 137'de kocasından önce, bilinmeyen bir nedenle öldü. Hadrian'ın onu zehirlediği yönünde söylentiler olsa da, bunu ispatlayan yeterli delil yoktur.

Yazar: Özcan Ateş

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/egitim-makaleleri/vibia-sabina.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Eğitim Makaleleri Abone ol: RSS