Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Thugga

Ekleyen: Özcan Ateş RSS kaynağına abone ol | 15 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Thugga veya Dugga, Tunus'ta en iyi korunmuş durumdaki Eski Roma kenti. Tebursuk yakınlarında, Kartaca'yla Theveste arasındaki eski yolun batısında yer alır.

Buradaki en önemli Roma öncesi kalıntı, MÖ 2. yüzyılda bir Numidya prensinin onuruna yapılmış anıtmezardır. Bu iç katlı yapı Mısır'daki piramit mezarlarla Helenistik dönem Yunan tapınaklarının bir karışımı görünümündedir ve Afrika'da çok rastlanan kule biçimindeki küçük piramitli Roma mezarlarının ilk örneği olabilir.

Üstünde Fenike ve Numidya dilinde yazılmış iki dilli bir yazıt vardır. Thugga'yı Roma vatandaşlık haklarından bir ölçüde yararlanan bir municipium (belediye) haline getiren Roma imparatoru Septimius Severus'un onuruna yapılan tak, en önemli Roma yapılarından biridir.

Roma döneminden kalma başka yapılar arasında forum, hamamlar, villalar, tapınaklar, bir sukemeriyle bir tiyatro vardır. 1997'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı.

Yazar: Özcan Ateş

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/egitim-makaleleri/thugga.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Eğitim Makaleleri Abone ol: RSS