Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Eğrekkaya Barajı

Ekleyen: Mehmet Yeniköy RSS kaynağına abone ol | 23 Şubat 2019 | Gösterim:
loading
 
  Eğrekkaya Barajı, Ankara'da, Kızılcahamam'a 3 km uzaklıkta Sey Çayı üzerinde, Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere 1985-1992 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.407.000 m, akarsu yatağından yüksekliği 100,00 m.

, normal su kotunda göl hacmi 113,00 hm, normal su kotunda göl alanı 3,94 km'dir. Baraj 90 hm'lük su sağlar. Eğrekkaya Barajı ile Akyar Barajı su kanalları vasıtası ile Kurtboğazı Barajı'nı desteklerler.

Eğrekkaya barajı'nın su havzasıda küresel ısınmadan etkilenmiştir. Türkiye'nin en temiz sayılabilecek bir su havzasına sahip bu bölgedeki köyler de susuzluktan etkilenmişler. Köyler Eğrekkaya Barajı'nı besleyen küçük dereleri köylerinin su şebekelerine eklemişlerdir.

Hem yağmur yağmaması hem de bilinçsiz su kullanımı nedeniyle Ankara'ya su desteği yapan bu barajımızda su seviyesi aşağılara inmiştir. Eğrekkaya Barajı'nda çok çeşitli tatlısu balıkları avlanmaktadır.

Yazar: Mehmet Yeniköy

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/egitim-makaleleri/egrekkaya-baraji.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Eğitim Makaleleri Abone ol: RSS