Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

APM serisi parça tesirli yönsel mayınlar

Ekleyen: Salih Zeki Çavdaroğlu RSS kaynağına abone ol | 04 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  APM-1, APM-2, APM-3, APM 19, ve APM 29 Avusturya yapımı Amerikan yapımı Claymore mayınına benzeyen parça tesirli yönsel anti personel mayınıdır.

Mayın dışbükey yüzlü kalıplanmış plastikten oluşmaktadır. Mayın merkezinde Composition B sınıfı patlayıcı ve bunun etrafında 0.5 gram ağırlığında 5 mm çapındaki çelik bilyelerden oluşur.

Genellikle savunma amaçlı kullanılan mayın patladığı zaman 60 derecelik bir yelpaze içerisinde etkili olmaktadır.

APM-2 yerine üreitlen APM-3 mayını geliştirilmiş ancak yüksek adetlerde üretilmemiştir. APM-1 modeli seri içerisindeki en küçük modeldir. Üç ayak üzerine monteli mayın hem düz hem de uzatma çubuklu fünyeler ile kullanabilir. APM-2 ise ikili makas ayak ile döşenir. Mayınlar bunun yanında tuzaklama teli ile kullanılabilir.

Üzerine takılan zamanlama fünyesi sayesinde bir dakikadan 24 saate kadar ateşlemeyi ertelenebilir. APM-1 ve APM-2 mayınları 1980li yıllarda Angolada kullanılmıştır.

Yazar: Salih Zeki Çavdaroğlu

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/egitim-makaleleri/apm-serisi-parca-tesirli-yonsel-mayinlar.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Eğitim Makaleleri Abone ol: RSS