Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Ak leylek

Ekleyen: Recep Kaya RSS kaynağına abone ol | 02 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  



Ak leylek (Ciconia ciconia), leylekgiller (Ciconiidae) familyasından büyük bir uzun bacaklı kuş türü. Avrupa'nın daha ılık parçalarında, kuzeybatı Afrika ve güneybatı Asya'da görülürler.

Kuvvetli göçmendir, çoğunlukla tropikal Afrika'da aşağı Güney Afrika güneyinde kışı geçirirler.

Büyükçe olup 100-125 cm uzunluğunda, 155-200 cm kanat açıklığında, 2.3-4.5 kg ağırlığında bir kuştur. Siyah kanat uçuş tüylerinin dışında tamamen beyazdırlar, kırmızı gagası ve bacakları vardır ama bunlar yavrularda siyahtır.

Yavaşça ve durmadan yerde yürürler. Bütün leylekler gibi boynu sonuna kadar gerilmiş şekilde uçarlar. İki alt türü vardır, bunlar: Ciconia ciconia ciconia Linnaeus, 1758. Avrupa, kuzeybatı Afrika, en batı Asya; kışın Afrika Ciconia ciconia asiatica Severtsov, 1873.

Batı-Orta Asya; kışın Hindistan. Şimdi ayrı bir tür olarak kabul edilen Ciconia boyciana önceden beyaz leyleğin bir alt türü olarak düşünülürdü. Akrabalarının çoğu gibi onlarda çoğunlukla kurbağalar ve büyük böceklerde beslenirler ama aynı zamanda genç kuşlar, kertenkeleler ve kemirgenleri de yiyebilirler. Erişkinler genellikle sessizdir, yuvada karşılaştıkları zaman gürültülü bir gaga takırdatma sesi çıkarırlar.

Yazar: Recep Kaya

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/egitim-makaleleri/ak-leylek.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Eğitim Makaleleri Abone ol: RSS