Düşük Riski Nedir? Nasıl Korunulmalıdır?

0 24

Düşük riski kadınların gebelikleri başladığında yaygın olarak karşılaştığı durumlardan biridir. Düşük, bebeğin oluşum süresi olan 9 aylık süre öncesinde anne rahminden ayrılması ve gebeliğin sonlanması durumudur. Düşük durumunun yaşanmaması için, hamile olan kadının dikkat edeceği bazı noktalar bulunur. Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız yazımızda düşük riskini azaltmak için, alınabilecek önlemler den bahsedeceğiz. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

Düşüğün Nedenleri Nelerdir?

Düşük riski söz konusu olduğunda, bu durumun yaşanmasında, birden fazla neden olabilir ve nedenler oldukça çeşitlidir. İlk neden bebeğin kendisinden kaynaklı genetik faktörlerdir. Fetüsün olağan gelişiminde meydana gelen anomaliler düşük nedeni olabilir. Fetüsteki anormalliklerin nedeni anne ve babadan gelen genetik özellikler olabileceği gibi, çevresel faktörler de olabilir.

Düşüğün bir başka nedeni de anneden kaynaklanandır. Bunlar rahimdeki anomaliler, gebelik süresinde meydana gelen enfeksiyonlar, ilaç kullanımı, dikkatsiz beslenme, annenin yaşadığı hormonlarla ilgili problemler, rahim ağzı yetmezliği, annenin bağışıklık sisteminde oluşan problemler düşüklerin oluşmasına neden olabilir.

Genetik kaynaklı düşükler de sıklıkla karşılaşılan düşük nedenidir. Genetik nedenlerden kaynaklanan düşükler genellikle gebeliğin ilk 6 haftası içerisinde kromozom sorunlarından kaynaklanır. Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıklar, kazalar, ağır şartlarda çalışma ve ağır kaldırmak, rahimdeki yapı bozuklukları ve yumurtanın gelişim bozuklukları nedeniyle düşük meydana gelebilmektedir.

Düşük Yapmak Nasıl Engellenir?

Düşük riski her gebelikte yaşanabilir ancak riskin azaltılabilmesi için bir takım önlemler alınabilmektedir. Bunlar;

  • Gebelik süresinin özellikle ilk safhalarında, bol su içilmelidir.
  • İlaç kullanılması gerekiyorsa yalnızca doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.
  • Hamilelikte giyim şekli de oldukça önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli ve vücudu sıkacak kıyafetler tercih edilmemelidir.
  • Ağır yük kaldırılmamalı, doktor bildirimiyle riskli bir gebelik yaşandığı netleştiyse bedensel aktiviteler sınırlandırılmalıdır. Doktor gözetiminde kısa süreli yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Bedensel ve zihinsel anlamda aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.