Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

0 7

Şüphesiz ki hamilelik süreci her kadın için zor olan bir dönemdir. Ancak bebek kucağa alındıktan sonra hissedilen bütün acılar bir anca yok olmaktadır. Bebeğin doğması ile beraberinde ise her annenin aklında doğum sonrası yapılması gerekenler nelerdir gibi sorular ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde hem annenin sağlığı için hem de bebek sağlığı için dikkat edilmesi gereken şeyler olmaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Sağlıklı olan her türlü besin yeterince ve öğün atlamadan tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü anne sütünün kalitesi bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

-Unlu, yağlı ve kızartma tarzı besinleri tüketmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunlar yerine sulu gıdalara yönelerek sütü miktarının artırılması gerekmektedir.

-Sigara, alkol gibi içecekler tüketilmemesi gerekmektedir. Bebeğe zarar verecek olan çay ve kahve gibi ürünlerde de uzak durulmalıdır.

-İçerisinde acı, ekşi, baharatın fazla olduğu besinler tüketilmemesi gerekmektedir. Bu tarz besinler süte geçerek bebekte gaz oluşumunu tetiklemektedir. Gaz da bebeğin huzursuz olmasını sağlamaktadır.

-Et, balık tavuk ve nohut gibi yiyecekler sıklıkla tüketilmelidir.

Hamilelik sürecinde alınan kiloların verilmesi ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için egzersiz yapılması gerekmektedir. Bu egzersizler ise haftada en az 3 defa bebeği emzirdikten sonra yapılmalıdır. Egzersiz süresi ise 20 veya 30 dakika kadar sürmelidir.

Doğum sonrası yapılması gerekenler arasında göbek düşmesi veya göbek de sarkmaları engellemek için korseler kullanılmalıdır.

-Bebek doğduktan sonra anneye bağlı olarak beslenmesi devam etmesinden dolayı kilo verme konusunda acele edilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden de ayda 2 kilodan fazla verilmemesine özen gösterilmelidir.

Gebelik Sonrası Nasıl Korunması Gerekmektedir?

Doğum sonrası yapılması gerekenler arasında cinsel olarak korunma işlemi olmaktadır. Bunun sebebi ise doğum sonrası 1 yıl içinde kadının fiziki ve ruhsal olarak toplanmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden de kadınlar gebelik önleyici haplar, rahim içi araçlar, gebelik önleyici iğneler, kadın kondomu, sperm öldürücüler veya vajinal halka gibi yöntemlere başvurması gerekmektedir. Bu gibi işlemler ile uğraşmak istemeyen ve tehlike arz ettiğini düşünen kadınlar ise cinsel ilişki esnasında partnerinin kondom takmasını istemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.