Dikkat Eksikliği Olan Çocuklarda Eğitim Nasıl Olmalıdır?

0 5

Dikkat eksikliği olan çocuklarda eğitim sorusuna cevap verilmeden önce bu eksikliğin tanımının öğrenilmesi gereklidir. Bu eksiklik çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayarak gelişir ve aşırı hareketlilik ve konsantre olmama şeklinde karakterize olur. Bu psikolojik sorun okul cağında bulunan çocukların %2-12 şu üzerinde etkili olur. Bu psikolojik sorunun yedi veya sekiz yaşından önce ortaya çıktığı ve tüm yaşamları boyu etkili olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu olan psikolojik sorun çocukların hem sosyal hem de akademik başarılarını etkiler.

Çocukların yaşamanın her anında kötü etkileri olan bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ancak bazı temel belirtilerinin de olduğu söylenebilir. Bu temel belirtiler arasına hiperaktivite (motor aktivitelerde artış), dürtüsellik ve dikkat eksikliği girmektedir. Çocuğunda bu belirtilerin herhangi birinin olduğunu düşünen ailelerin en kısa sürede uzman biri ile görüşmesi gerekmektedir.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

Dikkat eksikliği olan çocuklarda eğitim sorusunu birçok ailenin merak ettiği bilinir çünkü bu durum hem çocuklarının her anını hem de kendi hayatını etkilemektedir. Çocuklarına bu rahatsızlığın tanısı konulan anne babalar eğitim durumlarını merak etmektedirler. Bu eğitim aşamasında ise anne ve babaya oldukça büyük görevlerin düştüğü söylenebilir.

Dikkat eksikliği olan çocukların eğitim sorusunun cevabını merak eden anne ve babalar aşağıdaki bilgilendirmeleri okuyarak çocuklarına gereken eğitimleri verebilirler.

  • Çocukların dikkatini dağıtacak olan tüm eşyalardan uzak bir ortamın tasarlanması gereklidir.
  • Çocuklarla iletişim kurulurken açık, sade ve net cümlelerin kurulması gereklidir.
  • Çocukların karşıdakini dinlemediğini hissedilmesi halinde söylenilenlerin tekrar edilmesi istenebilir.
  • Bu sorunu olan çocuklarla kurulan iletişimlerde göz teması oldukça önemlidir. Bu yüzden iletişim esnasında göz temasının kesilmemesi tavsiye edilir.
  • Çocukların dikkat eksikliğinin olduğu durumlara yoğunlaşmak yerine onların dikkatini topladıkları anlara övgüler sunulması çocukların başardıklarını hissetmelerini sağlayarak eğitimlerinin olumlu yönde ilerlemelerini sağlar.
  • Çocuklara talimat ve yönerge vermeden önce ipucu verilmesi gereklidir. Bu sayede çocuklar talimat verilmeden ipuçları sayesinde yapmaları gerekeni bulacaklardır.
  • Dikkat eksikliği olan çocuklar sesten çok etkilenirler. Bu yüzden yaşanılan ortamlarda çeşitli yalıtım seçeneklerinin kullanılması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.