Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Refah ekonomisi

Ekleyen: İzzet Beylik RSS kaynağına abone ol | 20 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Ekonomi Dosya:GDP nominal per capita world map IMF 2008. png Bölgelere göre ekonomi Afrika - Kuzey Amerika Güney Amerika -Asya Avrupa -Okyanusya Ana hatlar Genel sınıflandırma Mikroekonomi - Makroekonomi Ekonomik düşünce tarihi Metodoloji - Heterodoks Teknikler Matematiksel - Ekonometri Deneysel - Ulusal Hesaplama Dalları ve alt dalları Davranışsal - Kültürel - Çevresel Büyüme - Gelişme - Tarih Uluslararası - Ekonomik sistemler Monetarizm ve Finansal ekonomi Kamu ve Refah ekonomisi Sağlık - Çalışma - Yönetimsel İşletme -Bilgi -Oyun kuramı Endüstriyel Organizasyon - Hukuk Tarım - Doğal kaynak - Ekolojik Kent - Kırsal - Bölgesel Ekonomik coğrafya Listeler Kitaplar Kategoriler - Başlıklar - Ekonomistler Ekonomi İdeolojileri Anarşizm - Kapitalizm Komünizm -Korporatizm Faşizm -Georgism İslamcı -Laissez-faire Piyasa sosyalizmi -Devletçilik -Merkantalizm Sanayi korumacılığı - Sosyalizm Sendikacılık -Üçüncü Yol Ekonomi:Kavram ve Tarihi Bu kutu: göster u2022 tartışma u2022 değiştir Refah ekonomisi, bir makroekonominin kaynak dağıtım verimini ve onun gelir dağılımını beraberce belirlemek üzere mikroekonomik teknikler kullanan bir ekonomi dalıdır.

Bir toplumu oluşturan bireylerin ekonomik etkinliklerini incelemek aracılığıyla toplumsal refah seviyesini en yükseğe çıkarmaya çalışır. Refah ekonomisi, grupların, toplulukların veya halkların refahı ile değil de bireylerin refahı ile ilgilenir; ölçümün temel birimini birey olarak kabul eder.

Buna ek olarak yapılan diğer varsayımlar da: Bireylerin kendi refahlarını yönetmede en iyi yöneticiler olduğu, insanların daha yüksek refah seviyesini daha düşük refah seviyesine yeğlediği, ve refahın gerek parasal ölçülerle gerekse göreceli tercihlerle yeterli derecede ölçülebildiği varsayımlarıdır. Toplumsal refah, toplumun genel faydalanırlık durumu ile ilgilenir. Genelde toplumdaki tüm bireylerin refahlarının toplamı olarak tanımlanır. Refah, lira veya "fayda" cinsinden sayıl olarak da ölçülebilir, göreceli fayda cinsinden sıral olarak da ölçülebilir. Sayıl yöntem günümüzde nadiren kullanılır; bunun sebeplerinden biri toplama sorunlarının yöntemin güvenilirliğini azaltması, bir diğeri de yöntemin temelinde yatan cüretkar varsayımlardır. Refah ekonomisinin odaklandığı iki nokta vardır: ekonomik verimlilik ve gelir dağılımı. Ekonomik verimlilik büyük ölçüde pozitif niteliklidir ve "pastanın büyüklüğü" ile ilgilenir. Gelir dağılımı ise çok daha düzgüseldir ve "pastanın nasıl bölüneceği" ile ilgilenir.

Yazar: İzzet Beylik

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/cevre-makaleleri/refah-ekonomisi.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Çevre Makaleleri Abone ol: RSS