Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Beaufort Denizi

Ekleyen: İzzet Beylik RSS kaynağına abone ol | 20 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Beaufort Denizi, Alaska'nın kezey kıyıları, Kuzeybatı Toprakları ve Kanada'nın kuzey adalarının arasında kalan, Kuzey Okyanusu'nun bir uzantısı olan oldukça geniş bir su kütlesidir.

Denizin yüzölçümü yaklaşık olarak 450.000 km karedir. Denizin ismi, denizde bir çok araştırma yapan İngiliz hidrograyfacı Francis Beaufort'tan gelmektedir.

Büyük sayılabilecek bir nehir olan Mackenzie Nehri, sularını bu denize boşaltır.

Bölge balinalar, deniz kuşları için doğal bir üreme - yaşama alanıdır. Denizin çevresinde kirlilik yaratabilecek herhangi bir ticari kuruluş bulunmaz. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında uzun yıllardır denizin uluslararası sınırları hakkında bir tartışma vardır. Beaufort Denizi'nin altında geniş petrol yatakları olduğu söylencesi oldukça yaygındır.

Yılın hemen her ayı, deniz tamamen buzlar ile kaplıdır. Sea ice terrain Buzlar ile kaplı denizden bir görüntü Image:NOAA arctic spring 1950 corp1104 Beaufort Denizi

Yazar: İzzet Beylik

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/cevre-makaleleri/beaufort-denizi.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Çevre Makaleleri Abone ol: RSS