Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Ördekgiller

Ekleyen: Meral Apak RSS kaynağına abone ol | 17 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Ördekgiller (Anatidae), kazsılar takımına ait, sulak alanlarda yaşayan kuşları kapsayan bir kuş familyası. Bu familya üyeleri yüzmeye ve suya dalmaya uyum sağlamışlardır.

Ayakları perdeli, değişik şekilde beslenmeye özelleşmiş, gagaları üstten basık olan kuşlardır. Genellikle tatlısularda yaşarlar.

Besinlerini dalarak alırlar. Dipteki çamurları ağızlarına alıp, süzerler. Dil üzerindeki sinirlerle donanmış almaçlar yardımıyla besinlerini bu çamurdan seçerler.

Beslenmelerinde görmenin etkisi olmadığı için gece de beslenebilirler. Besinleri bitkiseldir. Familya üyeleri, uçarlerken boyunlarını ileri doğru uzatırlar. Yuvalarını zemine veya ağaç ya da kaya kovuklarına yaparlar. Yuva içini tüylerle döşerler. Küçük türler en az 12, büyük türler ise en az 3 yumurta bırakırlar.

Çiftleşmeleri su içinde gerçekleşir. Genellikle yalnız dişi kuluçkuya yatar. Göçmen kuşlardır. Yuvalarını her yıl yeniden yaparlar. Antarktika harici dünyanın heryerinde bulunurlar.)

Yazar: Meral Apak

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bitki-makaleleri/ordekgiller.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bitki Makaleleri Abone ol: RSS