Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Leçve

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 10 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  Leçve (Kobus leche), Botsvana, Zambia, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin güneybatısı, Namibya'nın kuzeydoğusu ve Angola'nın doğusunda, en çok Okavango Deltası'nda, Kafue Nehri Havzasında ve Bangweulu Sazlıklarında bulunan bir antilop türüdür.

Leçvenin ayaktaykenki omuz yüksekliği 90 ila 100 cm ve ağırlığı 70 ila 120 kilodur.

Sırt kısmı altın sarısı ve alt kısmı beyazdır. Genelde erkeğinin daha koyu bir rengi olamsına karşılık bu durum bazen değişebilmektedir.

Uzun, iki yana açılan boynuzları sadece erkeğinde bulunur. Ön bacakları diğer birçok antilobunkinden daha uzundur ki, bu da sulak alanlarda uzun mesafe koşmasına yardımcı olur. Leçveler genelde sulak alanlarda bulunur ve su bitkileriyle beslenirler. Su dizlerine kadar gelirse bu onların düşmanlarından korunmasına yardımcı olur.

Bacaklarındaki su geçirmez yapı sayesinde dizlerine kadar gelen suda bile 80 km hızla koşabilir. Leçveler gündüz ortaya çıkarlar. Leçve sürüleri binlerce üyeden oluşabilir. Sürüler normalde bir cinsiyetten üyeler içerir, ancak çiftleşme döneminde iki cinsiyet karışık sürüler oluşturabilir.

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bitki-makaleleri/lecve.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bitki Makaleleri Abone ol: RSS