Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Dünya Su Forumu'nda Tartışma

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 12 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, 5. Dünya Su Forumu İstanbul Su Mutabakatı Yerel ve BölgeselYönetimler Bildirimi'ni açıkladı.

Lütfi Kırdar UluslararasıKongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ''İstanbul Su Konsensüsü SonKabulü'' oturumunda konuşan Topbaş, bu mutabakat ile yerel ve bölgeselyönetimler olarak farklılıkların suda yakınlaşmasının gelişmesineöncülük etmek ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı ile dış baskılarlamücadele için kentlerin ve bölgelerin mücadelesini desteklemekkonusunda kararlılıklarını sürdürdüklerini kaydetti.

KadirTopbaş, bu mutabakat ile benimsenen ilkeleri şöyle sıraladı:''Sağlıklısu ve sanitasyona erişim, tüm insanların en temel haklarından biridir.Su kamu malıdır ve bu nedenle kısmen veya tamamen özel sektöre ihaleedilmiş olsa da kamunun kontrolünde olmalıdır. Su ve sanitasyonhizmetlerinin temininde yerel yönetimler önemi giderek artan bir rolesahiptir. Hızlı küresel değişimler, su temini ve sanitasyon konusundakibin yıl kalınma hedeflerine, erişim sürecine yeni güçlüklereklemektedir. Su kaynakları yönetimi, bölgesel ve yerel düzeyde küreseldeğişikliklere uyum sağlamak için kullanılan bir araçtır. Su talebinikarşılayabilmek, küresel değişikliklere uyum sağlamak ve önlemalabilmek için kalıcı bir yaklaşım gereklidir. Yerel ve bölgeselplanlama ve tasarım çalışmaları su konusunda daha hassas kılınmalıdır.Yeterli miktarda, kalitede ve süreklilikte içme suyu ve sanitasyonaerişim, maliyeti karşılanabilir ve adil bir biçimde sağlanmalıdır.Kentsel ve kırsal alanlarda su kullanımı birbirine bağlı niteliktedir.''


Topbaş'ın konuşmasının ardından konsensüsü imzalayan 4 şehrin yöneticileri, imzalarının gerekçelerini açıkladı.HAVZALARARASI SU NAKLİYLE İLGİLİ TARTIŞMA

BarcelonaSu Hizmetleri Genel Yönetmeni Roman Llagostera, sürdürülebilir bir suyönetimine kavuşmak istediklerini, bu mutabakatın da bunu sağladığınısöyledi.

Kendilerinin birinci metni kabul ettiklerini, o metinde''havzalar arası su transferinin'' yer almadığını belirten Llagostera,metinden bu cümlenin çıkarılmasını istedi.

Roman Llagostera, ''Bu cümle metinden çıkarılmazsa Barcelona bu mutabakatı imzalamayacak'' dedi.

Toplantıdadaha sonra Valencia adına söz alan bir katılımcı da su içerenhavzaların su içermeyen havzalara su nakletmesinin doğru olduğunubelirterek, ''Bu neden kabul edilmiyor. Bu madde İstanbul Mutabakatı'nada uyuyor. Bunu çıkarırsak önemli önlemlerden birini çıkarmış olacağız.Bu cümleyi çıkarırsanız biz bunu imzalamayacağız'' diye konuştu.

Togo'nunAtakpame Belediye Başkanı Kassengne Adjonou da dile getirilen konularüzerinde fikir birliği içinde olduklarını belirterek, ''İstanbul SuMutabakatı bizim için yol haritası olacak'' dedi.

Filipinler'inBaguio Belediye Başkanı Reinaldo Asperin Bautista da 2012 yılına kadarsuya erişimle ilgili daha çok çalışmaları gerektiğini, burada alınanKararların 2012'de Meksika'da yapılacak su forumuna kadargerçekleştirilmiş olacağını söyledi.

Bu mutabakat metninin geçenay Paris'te yapılan toplantıda nihai hale getirildiğini belirtenBautista, herkesin bu mutabakatı imzalamasını istedi.

YENİ ÖNERİ
Toplantıda yaşanan bilgi alışverişinin ardından soruna çözüm bulmak için yeni bir öneri getirildi.

''Havzalararası su transferi ifadesi'' metinden çıkarılarak, bunun yerine,''havzalar arası su transferini bireysel belediyelerin tercihinebırakıyoruz'' ifadesi yer aldı. Ayrıca, bu ifadeyi destekleyenbelediyelerin, mutabakat metnine dipnot olarak yansıtılacağı açıklandı.

Topbaş,''Dünyanın değişik bölgelerindeki 45 farklı ülkeden 250'den fazla yerelyönetici ve akademisyenin katıldığı bu güzel toplantımız 2 günden berisürmekteydi. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum'' dedi.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bilim-makaleleri/dunya-su-forumu-nda-tartisma.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bilim Makaleleri Abone ol: RSS