Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Charles Fourier

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 25 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Fransız düşünür, ütopik sosyalizminin Saint Simondan sonraları gelen en kritik temsilcisi Fourier, zengin 1 kumaş tüccarının oğludur. Lise öğrenimini Cizvit Okulunda tamamladı. 19 yaşında Lyona yerleşti ve ticaretle uğraşmaya başladı. eşdeğer sene Jironderlerin Lyonda düzenlediği 1 ayaklanmaya katıldı. Tutuklandıysa da hapisten kaçarak ölümden kurtuldu.

1794de askere yazıldı, yalnız hastalığı nedeniyle ordudan ayrıldı. Bu tarihten sonraları Parise yerleşen Fourier, 1 süre farklı ticari işletmelerde satıcılık ve kâtiplik gibi işler yaptı. 1803te iş yaşamından uzaklaştı ve yaşamının geri kalan bölümünde, toplumsal, iktisadi ve felsefi öğretisini yaymak ve düşüncelerini yaşama geçirmek için çalıştı.

Fourierin düşünceleri, 18. asır felsefi düşüncesinin, Tanrıya ermişliği amaç edinen, büyü ve büyüyle karışmış gizemci 1 akım olan Teosofizmden ve J. J. Rousseaunun doğal iyimserciliğinden etkilenmiştir.

Bireyciliğe ve rekabete dayanan toplum yapısına karşı olan Fourierye göre insan, gerçekte iyidir, insanlık; yabanilik, barbarlık ve ataerkillik dönemlerinden oluşan, acılarla dolu 1 yolu geçerek, medeniyet dönemine ulaşmıştır. Oysa toplumsal ve iktisadi yapıya örgütsüzlük, akıldışılık ve kaba güç egemendir. medeniyet, çözemediği ve devamlı bi şekilde tekrardan yarattığı çelişkiler içinde 1 kısır döngüde ilerlemektedir.

Fourier, medeniyet döneminde yaşanan bu sorunların nedenini, kurallarına göre yaşanması gereken 1 toplumsal kanun nın şimdiye kadar bulunamamış olmasında görür. İktisatçıların ve felsefecilerin bu yasayı bulmak yerine, çağın düzeni kimin çıkarınaysa ona hizmet ettiklerine, düzenin yaşaması için teoriler yarattıklarına dikkat çektikten sonraları kendi geliştirdiği tutkular öğretisi nin soruna kesin 1 çözüm getirdiğini savunur.

Bu öğretiye göre insan, 12 tutkusunun etkisindedir. Bunlardan beşi duyulara ilişkindir; 4ü grup tutkusudur (arkadaşlık, sevi, aile sevgisi ve hırs); 3ü de dağıtıcı tutkulardır (planlama, değiştirme, birleştirme). Bu tutkuların özgürce gelişmesi sağlanırsa, tek 1 üstün tutkuda (sevgi) birleşilir.

Kapitalizmin insan üzerindeki etkilerini maddeci 1 yorumla eleştiren, insanlığın tarihini diyalektik yöntemle inceleyen Fouriernin toplumcu fikir tarihi içinde kritik 1 yeri bulunur.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bilim-makaleleri/charles-fourier.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bilim Makaleleri Abone ol: RSS