Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Aşık Veysel Türkülerle Anıldı

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 05 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Aşık Veysel'in ölüm yıl dönümü dolayısıyla ilktören Şarkışla Aşık Veysel Kütür Merkezi'nde düzenlendi. Tören, saygıduruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törendekonuşan Şarkışla Kaymakamı İsmail Çataklı, Aşık Veysel'in Şarkışla'nınönemli bir değeri olduğunu belirterek, ''Milli birliğimize yaptığıvurgularla her türlü övgüye layıktır'' dedi.
Öğrencilerin Veysel'in şiirlerini okuduğu törene, ozanın oğulları Bahri ve Ahmet Şatıroğlu da katıldı.Buradaki programın ardından Sivrialan köyünegeçen dostları, ozanı mezarı başında andı. Mezarı başındaki törene,katılan Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve beraberindekiler Aşık Veysel içindua etti.
Dalmaz,yaptığı konuşmada yaşantısıyla, örnek kişiliğiyle, yol göstericiliğiyletüm topluma rehberlik eden değerli aşığı hep birlikte andıklarınısöyledi.
Vefatınınardından 36 yıl geçmesine rağmen ozanın her yıl güzel katılımlarladeğişik bir şekilde anıldığını vurgulayan Vali Dalmaz, ''Aşık Veyselburaya sevgi, barış, dostluk mesajlarıyla güzel tohumlar ekti. Veburadan bütün dünyaya; sadece Sivrialan, ilimiz, ülkemiz değil bütündünyaya; barış, kardeşlik ve dostluk mesajları yaydı. Ve birlikteliğien güzel terennüm eden sözler onun ağzından döküldü. Onun sazındanetrafa yayıldı. Bunu özellikle örnek alıyor ve onun sözleriyle birlikve beraberliğimizi daha da pekiştiriyoruz. Bugün gerçekten bize birsimgedir Aşık Veysel. Sivas'a, halk ozanlarına, Anadolu'ya birsimgedir. Daha doğrusu biz onun izinden yürümeye çalışıyoruz. Buköyümüzü de bu anlamda abat etmeye çalışıyoruz. Burada dikilen dostlukve kardeşlik tohumları buradan yeşermeye başlıyor'' dedi.
AşıkVeysel'i geride bıraktığı güzelliklerle andıklarını ifade eden Dalmaz,''Onun mesajlarının tekrar toplumumuzda, toplum vicdanında yerbulmasını, yayılmasını özellikle temenni ediyorum. Onun mesajlarınınbizlere, kardeşliğimize, güzellik ve yardımlaşmaya vesile olmasınıdiliyorum'' dedi.
VALİ DALMAZ OZANIN PARÇASINI ÇALDI
Sivas Valisi Veysel Dalmaz, daha sonra eline aldığı saz ile ozanın ''Uzun ince bir yoldayım'' adlı parçasını çaldı.
Ozanınoğlu Bahri Şatıroğlu da babasının son yazdığı şiiri saz eşliğindeokudu. Halk ozanı Ali Güç ise Aşık Veysel'in ölümünden 1 yıl sonra ozaniçin yazılan parçayı seslendirdi.
ValiDalmaz ve beraberindekiler daha sonra Dünya Ormancılık etkinliklerikapsamında ozanın mezarının bulunduğu bölgeye 300 çam fidanı dikti.
Buradakiprogramın ardından Dalmaz ve yanındakiler, Aşık Veysel'in müzeyedönüştürülen evini gezdi. Ozanın büyük oğlu Ahmet Şatıroğlu da müzeyigezen dostlarına ozanı anlattı. Burada da halk ozanları Aşık Veysel'inanısına ozanın parçalarını seslendirdi.
Programa katılan üniversite öğrencileri de Aşık Veysel'in kabri başında ve müzede hatıra fotoğrafı çektirdi.
AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU
1894yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde doğan Aşık VeyselŞatıroğlu, yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden 7 yaşında bir gözünükaybetti.
Şatıroğlu,çok geçmeden diğer gözünü de kaybedince babası Karaca Ahmet, oyalanmasıiçin bir saz aldı. Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarındanders alan Aşık Veysel'in Cumhuriyet'in 10. yılı için 1933'te yazdığıdestanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı'ndaki başarısı dikkatçekti.
Şiirlerindedaha çok yurt sevgisi, kardeşlik, birlik, dünyanın geçiciliği, ölüm,sevgi gibi temaları işleyen ve çeşitli köy enstitülerinde sazöğretmenliği yapan Aşık Veysel, 2 kez evlendi. 2 erkek ve 4 kız babasıolan ozan, 21 Mart 1973 tarihinde yaşamını yitirdi.
 

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bilim-makaleleri/asik-veysel-turkulerle-anildi.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bilim Makaleleri Abone ol: RSS