Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

ALS Hastalarının Yaşam Süresi Uzayabilir

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 27 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  ABD’deki Wisconsin Üniversitesi’ndenbilimadamlarının yaptığı araştırma, “Nrf2” adı verilen proteiniartırarak, tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalananların yaşamsüresinin uzayabileceğini ve hastalığın başlangıcınınertelenebileceğini gösterdi.Araştırmacılardan Jeffrey Johnson, “Nrf2” proteininin etkin halegeldiğinde, sinir sistemini etkileyen hastalıkların gelişimine bağlıhücreleri koruyan başka yüzlerce proteini kontrol ettiğini belirtti.

Johnson, aynı mekanizmayı değerlendiren bazı deneylerin beyinle ilgiliAlzheimer, Parkinson ve Huntington gibi hastalıklarda önemli sonuçlarverdiğini ifade etti.

Araştırma, “Journal of Neuroscience” dergisinde yayımlandı.

İlk kez 1874 yılında tanımlanan ALS, merkezi sinir sisteminde, omurilikve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar)kaybı nedeniyle gelişiyor. Bu hücrelerin kaybı kaslarda düşüklük veerimeye yol açıyor. Yavaş yavaş ilerleyip hastayı solunum, yutmagüçlüğü ve kas güçsüzlüğüyle yatağa düşürüyor. Zihinsel işlevler vebellek ise bozulmuyor. Hastalığın ileri evrelerinde felç geçiriliyor.

Omurilikte kasları besleyen yan (lateral) taraftaki sinirlerin zarargörmesiyle kasların beslenememesi ve katılaşması olan ALS ABD’de,kırdığı rekorlar nedeniyle “demir at” olarak bilinen, ancak kariyeri buhastalık nedeniyle sona eren Amerikalı beyzbol oyuncusu Lou Gehrig’inadıyla anılıyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ALS, motor sinir hastalığı(MHS) ya da Charcot hastalığı olarak da geçiyor.

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in de yakalandığı ALS hastalığının görülme sıklığı 100 binde 1-3.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bilim-makaleleri/als-hastalarinin-yasam-suresi-uzayabilir.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bilim Makaleleri Abone ol: RSS