Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Agrippa

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 07 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  (M.S. I. veya II. yüzyıl) Yunanlı şüpheci filozof. Ainesidemosun kuşku etmekte haklı olduğumuzu göstermek için ileri sürdüğü 10 sebebin sayısını beşe indirdi. kapsamlı bi şekilde Yunan kuşkucularının yöntemini özetleyen beş ispat şunlardır:

1.) Hem gündelik yaşamda, hem de filozofların tartışmalarında fikirler çatışır.

2.) asla 1 şey kendi kendini açıklayamaz, sebebi bütün açıklama buna ilave olarak açıklanması gereken 1 ikinci önermedir ve bu sonsuza dair böyle masraf.

3.) Gerek algı, gerekse de yargı 2 anlamda görelidir: İkisi de özneye göre değişir ve ikisi de kendileriyle ile bulunan farklı algılardan etkilenir.

4.) Dogmatik filozoflar, önermeler dizisinde sonsuza dair geriye gitmekten kaçındıkları için kanıtlayamayacakları varsayımlar ileri sürerler.

5.) Filozoflar, duyularla alakadar olanları akılla, akılla alakadar olanı ise duyularla kanıtlamaya çalıştıklarından çifte tuzağa düşerler. Hem duyuların tanıklığından, hem de insanın anlama olanağından şüphe duyan Agrippa, veri edinmenin 1 başlangıç noktası olmadığı sonucuna ulaşır. Ondan öncekiler, hakikati bilmediğimizi söylerlerdi; Agrippa ise bilemeyeceğimizi ispata çalıştı.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bilim-makaleleri/agrippa.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bilim Makaleleri Abone ol: RSS