Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Kırmızı Etten Kaçan Kansızlık Çekiyor

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 06 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  


Kansızlığın nedeni al et yememek mümkün.Kansızlık doktorunuz tarafından bilinmeli ve dikkatlice incelenmelidir.

Dr. Hasan İnsel

İç hastalıkları uzmanı Dr. Üstün Çelikler’le öğle yemeğinde söyleşi ediyoruz. Muayenelerinin yanında, uzun yıllardır İntermed’de şirket ve kişi check up’larını yapar Dr. Üstün hocamız. 'Son yıllarda şahıslar al etten o kadar korkar oldu ki orta ihtiyar kişilerde, demir eksikliği anemilerini epey sık görür olduk' dedi. 'Bu demir eksikliği anemileri al et yememekten mi, yoksa 1 yerlerden görünmeyen 1 kanama mı oluyor diye insan epey şüpheye düşüyor' diye sürek etti.

Dr. Üstün Çelikler, sizin için anlattı demir eksikliği anemisini.

Normalde yetişkin 1 kişide kansızlık görürsek, ilk bi şekilde 'Acaba görünmeyen 1 kanama mı var?' diye şüpheleniriz. Mide, bağırsak, mesane ve benzeri organlardan olabilecek kronik kanamalar hafif derecede olduklarından bulgu vermezler, fakat kansızlığa niçin olurlar. Bu tip 1 anemi bizim için epey önemlidir ve herhangi 1 tümörün bu görünmeyen kanamaya sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.

En kritik demir kaynağı

Kırmızı et bizim en kritik demir kaynağımız olduğundan, al et yemeyip, bunun yerine farklı önlemler de almayınca ortaya kansızlık yani anemi çıkabiliyor. Tabii normal 1 kişinin herhangi 1 eksikliği yoksa, durup dururken demir takviyesi almasına gerek yoktur, üstelik zararı dahi mümkün. Çeşitli sebeplere ve hastalıklara bağlantılı anemiler bulunur. Burada anlatılan demir eksikliğine bağlantılı anemilerdir.

Demir eksikliği en sık rastlanan kansızlık nedenlerinden biridir; erişkinlerde demir eksikliğinin, hemen hemen tek nedeni kan kaybıdır. Yeterince demir içermeyen beslenme, büyümekte olduklarından daha çok demire ihtiyaçları olan bebekler ve ufak çocuklarda eksikliğe niçin mümkün.

Demir eksikliğinin nedenleri

Erkekler ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda demir eksikliği, çoğunlukla mide bağırsak kanalında kanamadan kuşkulandırır. Üreme çağındaki kadınlarda aylık tane kanaması da demir eksikliğine niçin mümkün. İşte son zamanlarda gördüğümüz demir eksikliği anemileri, orta yaşlılarda ve özellikle tane kanaması olan hanımlar grubunda görülmekte. al etten aşırı 1 kaçma nedeniyle, vücut al etten alması gereken demiri alamıyor ve bu farklı 1 yoldan yerine konmadığı sebebiyle, eksikliğe bağlantılı anemi gelişiyor.

Besinlerle normal demir alımı çoğunlukla kronik kanama sonucu meydana gelen demir kaybını yerine koymaya yetmez. Vücuttaki demir deposu epey küçüktür. Bunun sonucunda demirin eklerle yerine konması gerekir.

En iyi demir kaynağı al ettir. Bitkisel lifler, fosfatlar, kepek ve mide asidini bağlayan ilaçlar demire bağlanarak, demirin emilimini azaltır. C vitamini demir emilimini artıran tek gıda elementidir. Vücutta besinlerden günde bir - iki miligram demir emilir, bu da kabaca vücuttaki normal günlük kayba eşittir. Önemli demir kaynağımız olan al etten kaçınılıyorsa, bu miktar daha da düşeceğinden anemi görülebilir. Son zamanlarda, haftada 2 3 sefer al et yiyin diye önerdiğimde, 'Doktor bey ben ağzıma al et sürmüyorum, hem kolesterol, hem de biliyorsunuz hayvani yağlar' diye reaksiyon verenler var. yalnız doktorunuzun ya da diyetisyeninizin önerilerini almadan sizin için kritik olacak besinlerde kesinti yapmak, sağlığınızda istenmeyen sonuçlara niçin mümkün.

Yerine koyma tedavileri

Anemi tanısı koymak için kan testleri kullanılır. Demir eksikliği olup olmadığına bakılır. Kandaki demir ve türevleri düzeyleri ölçülebilir. arasıra tanı koymak için daha ileri testlerin yapılması gerekir. Demir eksikliğinin en sık görülen nedeni aşırı kanama olduğundan, ilk adım kanamayı durdurmaktır. mesela aşırı tane kanamasını denetim altına almak, kanayan 1 ülseri onarmak, kolondaki 1 polipi ya da tümörü çıkarmak, böbreklerden ya da mesaneden kanamayı tedavi etmek gibi tedaviler uygulanır.

Demir eksikliği anemisinin demir ekleriyle düzeltilmesi çoğunlukla kanama durduktan sonraları dahi üç - 6 hafta sürer.

Kansızlığın kritik belirtileri

Anemi sürek edip kan değerleri ciddi düşmeler gösterince yorgunluk, nefes darlığı, egzersiz yapamama gibi belirtilere yol açar. Dilde tahriş görüntüsü, ağzın kenarlarında çatlaklar ve tırnakların kaşığa benzeyecek biçimde deforme olması gibi, demir eksikliğinin kendi belirtileri ortaya çıkabilir.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/beslenme-makaleleri/kirmizi-etten-kacan-kansizlik-cekiyor.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Beslenme Makaleleri Abone ol: RSS