Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Zurbahan

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 05 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Zurbahan, Malatya İlinin Hekimhan İlçesinde, ilçe merkezinin 4 km kuzeyinde yer alan 2091 metre yüksekliğinde, Ayranca dağlarıyla ilişkili kendine has güzel bir görünüşü olan oldukça heybetli bir dağdır.

Dağın Hekimhan'a bakan güney yüzünde orta kemerinde 4 adet mağara bulunmakta bunlardan bir tanesi oldukça uzun olup dağın tabanına kadar devam ettiği söylenmektedir.

Eteğinde eski bir medeniyete ait olan bir ören yeri bulunmaktadır.

Çok eski çağlarda savaş zamanlarında burada yaşayan insanların saklanmak amacıyla dağda bulunan mağaraları kullandıkları mağaraların girişlerinde bulunan yıkık kerpiç duvarlardan ve etrafa saçılmış çömlek parçalarından anlaşılmaktadır. Dağın yukarı eteğinde çıkan kaliteli sudan, alt eteklerdeki kayısı ve ceviz bahçeleri sulanmakta ve aynı zamanda Hekimhan ilçe merkezi bu sudan içme suyu olarak yararlanmaktadır.

Dağın özellikle arka eteklerinde zengin dolomit, toryum ve demir (siderit formunda) yatakları mevcut olup demir yatakları yüzyıllardır kısmen işletilmektedir. Dağın ön tarafındaki üts sarp yamaçlarında bu civarda hiç rastlanılmayan merhametsizce avlanma sonucunda yok olduğu sanılan geyikler kısa bir süre önce yeniden ortaya çıkmış olup bu bölge Doğayı Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınmış ve avlanma kati olarak yasaklanmıştır. Dağın adının yüzyıllar önce bu dağın eteğinde zalimce hüküm süren bir "Zorba Hanın" adından geldiği söylensede henüz bunu doğruluyacak bir kanıt elimizde bulunmamaktadır.

Özellikle civardaki yaşlı insanlar dağı kutsal bir yer olarak tanımlamakta ve ona saygı göstermektedirler. Merhum öğretmen Metin Kara'nın anlatımına göre orta kemerde Karadağ tarafında 1-1.5 m çapında suyunu dışarı akıtmayan ama suyu boşaltıldığında da geri eski halini alan suyu tatlı küçük bir su yalağı mevcut bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı civar insanları bu suyun Kabe'deki Zemzem suyu ile ilişkili olduğuna inanıp ve bunada Zemzem suyu adını vermektedirler. Dağ hakkında halk arasında bir çok efsane dolaşmaktadır. Nesilden nesile aktarılan bu efsanelerin biri de şöyledir; Zurbahanu2019ın tepesindeki kayanın içinde üç oda vardır. Biri altın, biri mücevher, biri de altından araç-gereçle doludur. Odanın kapısı ancak tılsımlı bir sözle açılır. Şimdiye dek içeri girmeyi başaranlar olmuşsa da buradan bir şey çıkaramamıştır. Yörede yaşayan bir hoca günün birinde bu odaların kapısını açmaya niyetlenir. Dağın tepesine çıkıp çember çizer, içine girip okumaya üflemeye başlar. Okudukça çevresinde korkunç yaratıklar belirir, hocayı şaşırtmak isterler. Eğer şaşırırsa tılsım bozulacak, kapı açılmayacaktır. Hoca şaşırmadan duasını bitirir. Kapı aralanınca içeride altınların üstüne oturmuş dünya güzeli bir kız görür. Kıza bakmadan koynunu altınla doldurmaya başlar. Dışarı çıkmak istediğinde kapı bir türlü açılmaz. Ne yaparsa da yararı olmaz. Sonunda çaresizlikle aldıklarını bırakınca kapı aralanır ve hoca elleri boş olarak dışarı çıkar. Başta gurbettekiler olmak üzere bütün Hekimhanlılar Zurbahan dağını Hekimhan'ın en önemli sembolü olarak görmektedirler.

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/bahce-makaleleri/zurbahan.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Bahçe Makaleleri Abone ol: RSS