Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Alka-Seltzer

Ekleyen: Mehmet Yeniköy RSS kaynağına abone ol | 06 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  


Alka-Seltzer, alkolün vücüttaki etkilerini azalttığı düşünülen, baş ağrısı ve hazımsızlığa iyi geldiği hissedildiği için kullanılan ve isim hakkı Alman Bayer firmasında olan bir ilaçtır.

Alkol alımını takip eden birkaç saat içinde sahte bir iyileşme hissi nedeniyle kullanılsa da özellikle gastrolojik sistem üzerinde son derece ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Efervesan formdadır ve diğer tüm efervesan tabletler gibi suda eritilmek suretiyle tüketilir.

Alka seltzer salisilik asit içeren aspirin türevi bir ilaçtır. Aspirin türevi ilaçların damarsal etkisinin yanında mide ve ince bağırsak başta olmak üzere sindirim sistemi organlarını son derece olumsuz etkileyen fonksiyonları vardır. Bu yüzden gastirit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları çeken kişilere, aspirin ve türevi ilaçlar hekimler tarafından yasaklanır.

Alkol ise sindirim sistemini tahriş eden maddelerin başında gelmektedir. Alkolün; mide, yemek borusu, karaciğer, ince bağırsak, kalın bağırsak ve pankreas kanserlerinde; gastirit,ulser,reflü,hemoroid ve anal fissür gibi hastalıklarda esas risk faktörü olduğu bilinmektedir. Alkol, ayrıca tok karnına bile alındığında sindirim sistemi organlarında kanamaya yol açabilmektedir. özellikle aç karnına alkol kullananlarda bu risk tok karnına alkol kullananlara göre daha fazladır. Kısacası aspirin ve alkol birarada sindirim sistemi organlarına kanamalara yol açabilir.

Özellikle mide ve incebağırsak kanamaları, daha çok ön plana çıkmaktadır. Yapılması gereken aspirin ve aspirin türevi ilaçlar ile alkolü asla birarada kullanmamaktadır. Alkolden sonra ortaya çıkan hangover belirtilerine karşı alka seltzer iyi gelebilir. Ama bu durum tamamen sahte bir durumdur. Bu durum, alkol ve aspirin türevi ilacın metobolizma tarafından iyi tolere edildiği veya alkolün zararlarının azaldığı anlamına kesinlikle gelmez. Tam tersi bu kombinasyon, karaciğer harabiyetini daha çok arttırır ve başka organların da zarar görmesini sağlar. Alkolden sonra ortaya çıkan hangover(akşamdan kalma) belirtileri kaçınılmaz olan metobolik bir hadidesir. Bunun herhangi bir çözümü de yoktur. En iyi çözüm hiç alkol kullanmamak yada günde 2 kadeh şarap yada 1 duble viskiye denk düşecek miktarda alkolü asla aşmamaktadır. Eğer yinede alkolü fazla kaçırdıysanız yapmanız gereken, ertesi gün ağır yemeklerden ve vitamin ilaçları da dahil olmak üzere her türlü ilaçtan uzak durmak ve açık havada hafif yürüyüş yapmaktır. Bunun yanında biri uyandığınızda, diğeri yatarken olmak üzere, iki adet kabuklu elma yemeyi,bir adet sulu meyve yada sebze yemeyi,su ile karıştırılmış ve tamamen gazı alınmış limonsuz bir maden suyu içmeyi,akşama doğru haşlanmış bir adet yumurta ve patates tüketmeyi ihmal etmeyin. Bunun dışında hiçbir ilaç tüketmeyin. Hatta çok dayanılmaz ağrılarınız yoksa ağrı kesici dahi kullanmayın. Çünkü alkol sonrası alınan ağrı kesiciler bile metobolizmayı hırpalayabiliyor. Özellikle parasetamol ve türevlerinden uzak durun.

Yazar: Mehmet Yeniköy

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/astroloji-makaleleri/alka-seltzer.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Astroloji Makaleleri Abone ol: RSS