Aloe Vera Hakkında Yararlı Bilgiler

0 31

  Aloe Vera hakkında yararlı bilgiler bu içeriğimizde ele alacağımız konu. Aloe vera, sıcak ve kuru iklimleri seven kaktüse benzeyen çok faydalı bir bitkidir. Aloe vera jeli diye anılan ve aloe vera bitkisinin yapraklarının iç kısmından elde edilen jöle kıvamındaki madde ilaç ve kozmetik sektöründe hammadde olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri

 

Kuru ve sıcak iklimleri seven evimizde ve bahçemizde de rahatça yetiştirebileceğimiz uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki olan Aloe Vera bitkisi, güneşi sever fakat direkt güneşe ve özellikle de rüzgara maruz kalmaması gerekir. Çok sık sulanmasına gerek olmayan bitkinin 5-6 günde bir sulanması yeterli olacaktır. 30-60 santim boyunda olan bitki, her mevsim yeşil ve renkli bir Afrika bitkisidir. Uzun ve sivri yapraklı bitkinin yapraklarının iç kısmında yer alan jel, çok kıymetli ve faydalı olan kısmıdır. Aloe vera bitkisi tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Ölümsüzlük bitkisi adı verilerek güzellik ve cilt bakımında kullanılmış olduğu bilgiler arasındadır. Bitki hakkında genel bir bilgi verdikten sonra Aloe vera hakkında yararlı bilgiler konusunu daha yakından inceleyelim.

Aloe Vera Faydaları

 

Halk arasında sarı sabır otu olarak bilinen aloe vera bitkisi içeriğindeki kıymetli maddeler, mineral ve vitaminler sayesinde hem sağlık hem de kozmetik alanında birçok işe yaramaktadır. Aloe vera bitkisinin faydaları ise şekilde listelenebilir;

  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Saç bakımında kullanılır.
  • Zayıflamaya yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek etkisine sahiptir.
  • Yanıkları iyileştirici özelliği vardır.
  • Salisilik asit içerdiği için iltihaplanmalar ile mücadelede kullanılır.
  • Yara, yanık ve sivilce gibi cilt problemlerini çözmek de yardımcı kullanılmaktadır.
  • Yenilerek ya da içilerek tüketilmesi ise sindirim, boşaltım ve sinir sistemine faydası vardır.
  • Aloe vera iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi sahiptir.

Aloe vera bitkisinin içinde birbirinden yararlı madde bulunmaktadır. A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri ve folik asit içermektedir. Aloe vera özü içerisinde bulunan B12 vitamini diyet yapanların vazgeçilmezi olmaktadır. Kıymetli vitaminlerin yanı sıra birçok mineral de içermekte olan Aloe Vera bitkisi metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, potasyum ve sodyum gibi mineraller içeriğindeki minerallerden birkaç tanesidir.

Gerek ilaç olarak gerekse kozmetik ürünü olarak birçok faydası olan Aloe Vera yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir. Bu anlamda ekonomik oluşu da bitkiye olan talebi arttırmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.