Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Rastafarianizm

Ekleyen: Salih Zeki Çavdaroğlu RSS kaynağına abone ol | 01 Mart 2019 | Gösterim:
loading
 
  Rastafarianizm Etiyopya'nın son imparatoru olan Haile Selassie 'yi tanrının dünyadaki yansıması olarak gören dinin ve bu dine bağlı olarak ortaya çıkmış olan inanış ve düşünce biçiminin adıdır.

Marcus Garvey de bu dinin peygamberi olarak görülür. Buna karşın, ne Haile Selasiye, ne de Marcus Garvey kendilerini bu dinle ilişkilendirmişlerdir.

Bob Marley'nin de mensuplarından biri olduğu bu dinin kurucusu Leonard Howell olarak bilinir.

Mısır kökenli Ra dinlerinin Hıristiyanlık ve Yahudilik ile karışımından oluşan bir dindir. Musa'nın asıl yol gösterdiği kutsal kavimin siyahlar özellikle de Etiyopyalılar olduğunu savunur. Rastafarianizim'de kutsal vadedilmiş topraklara zion (bir anlamda cennet) denilmektedir. Rastafarianistler kendi içlerinde birçok kola ayrıldıklarından değişik inanışlara ve jah kavramına sahip olabilirler.

Bu dinin ilahileri daha sonralarıda Jamaika'da reggae müziğine kaynaklık etmiştir. Rasta'nın renkleri siyah, kırmızı, sarı ve yeşildir. Kırmızı, yeşil ve sarı renkleri Etiyopya bayrağı, siyah Afrika halkını temsil eder. Her bir rengin kendi anlamı vardır ve bunlar rastafarianlar için çok mühimdir. Siyah Afrika halkını temsil eder. Sarı büt. Yeşil insanların üzerinde yürüdüğü dünyadır. Kırmızı ise siyah halkın dökülen kanıdır. Çoğu Rastalar eski ahit'in kural koyduğu yiyeceğe uygun yerler. Etin sınırlı türlerini yerler.

Kabuklu deniz hayvanı ve domuz eti yemezler. Diğerleri bütün etlerden çekinirler. Nazirite yeminini kabul eden akımlardır. Alkol kullanımını genellikle zararlı olarak görürler ve sigara kullanımınada katiyen yasaktır. Aynı zamanda rastafari dininde vücudun toprağa tek parça girmesi gerektiğine inanılır Robert Nesta Marley 11 Mayıs 1981'de -cilt kanserinden- rastaların tek parça ölüme inanmaları nedeniyle ölmüştür. Rastalar saçlarını taramaz ve kesmezler bu şekilde uzayan saçlar bir süre sonra Dreadlock ismini alan bir saç modeline dönüşür. Rastalar bu şekilde Jah'ın uzun tırnaklarıyla bir gün onları yeryüzünden alıp zion'a götüreceğine inanırlar. günümüzde dreadlock şeklindeki saçlar Trend haline gelmiştir ama cogu rastafari bu saçın stil olarak kullanılmasına karşıdır.

Yazar: Salih Zeki Çavdaroğlu

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/aile-makaleleri/rastafarianizm.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Aile Makaleleri Abone ol: RSS