Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Charles Grey

Ekleyen: Özcan Ateş RSS kaynağına abone ol | 24 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Lord Charles Grey (2. Earl Grey), Vikont Howick olarak da bilinen Britanyalı siyasetçi, 1830 ile 1834 yılları arasında Britanya başbakanı. Köklü bir burjuva aileden geliyordu, Eton ve Trinty College'da okudu.

1786'da 22 yaşında parlamentoya seçildi. Charles James Fox, Richard Brinsley Sheridan ve IV.

George gibi Whig siyasetçilerin çevresine katıldı, kısa sürede Whig partisinin önde gelen liderlerinden biri oldu. Katoliklere inanç özgürlüğü verilmesini ve parlamento reformu yapılmasını savundu.

Devonshire Düşesi Georgiana Cavendish ile yaşadığı ilişkiden siyasi bir zarar görmemekle birlikte, düşesin eşinin az kalsın karısını boşamasına neden oluyordu. 1806'da Whig partisi lideri ve dışişleri bakanı oldu. İzleyen yıl hükümet düştü, Grey vefat eden babasının yerine Lordlar Kamarası'na girdi ve burada 23 yıl süren uzun bir muhalefet dönemi geçirdi.

1830'da Whig partisi yeniden iktidara geldi ve Grey başbakan oldu. İktidarı döneminde önemli olaylar gerçekleşti. 1832'de Reform yasası kabul edilerek Avam Kamarası reformu yapıldı, 1933'te ise kölelik tüm Britanya İmparatorluğu topraklarında yasaklandı. Ancak yıllar geçtikçe Grey gitgide daha muhafazakar bir çizgiye oturdu ve reformlar konusunda ihtiyatlı davranmaya başladı. 1834'te Grey siyasetten emekli oldu ve selefi olarak Lord Melbourne'u bıraktı.

Yazar: Özcan Ateş

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/aile-makaleleri/charles-grey.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Aile Makaleleri Abone ol: RSS